Zagraniczne filmy strażackie

Jeśli znasz jakieś filmy strażackie, które nie znajdują się na naszej liście, to daj nam znać.


Drapacz chmur (Skyscraper) (2018)

Weteran wojenny pełni funkcję ochroniarza wieżowców. Gdy wybucha ogień w jednym z najwyższych chińskich budynków, musi uratować swoją rodzinę i udowodnić, że to nie on jest za pożar odpowiedzialny.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Tylko dla odważnych (Only the Brave) (2017)

Grupa strażaków walczy z pożarem trawiącym las. Ogień zaczyna zagrażać mieszkańcom miasteczka Yarnell w Arizonie.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


The Brigade (Les hommes du feu) (2017)

45-letni Philippe jest kapitanem straży pożarnej na południu Francji. Lato jest gorące. Coraz więcej pożarów. Czyżby wzniecali je przestępcy? Do jego zespołu przybywa Bénédicte rangą równa Philippe’owi. A to powoduje pewne napięcia.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


As the Light Goes Out (Te Zhong Jiu Yuan Ying Xiong) (2014)

Oddział strażaków walczy z pożarem, który jeśli rozprzestrzeni się na pobliską elektrownię, pogrąży Hongkong w ciemności.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Dobra robota: Nowojorscy strażacy (A Good Job: Stories of the FDNY) (2014)

Nowojorscy strażacy, znani na całym świecie przede wszystkim dzięki brawurowym akcjom ratowniczym z 11 września 2001 roku, codziennie stawiają czoła trudnym wyzwaniom. Ratują ludzkie życie i mienie, a ich historie są pełnym emocji spojrzeniem na dzieje Nowego Jorku. Steve Buscemi, który w latach osiemdziesiątych pracował jako strażak na Manhattanie, a po 11 września pomagał dawnym kolegom w akcji na gruzach WTC, w osobisty i pełen zaangażowania sposób przedstawia historię ostatniego półwiecza nowojorskiej straży pożarnej. Poruszający dokument o nowojorskiej straży pożarnej i najważniejszych akcjach ratowniczych z jej udziałem. Korzystali zarówno z archiwalnych zdjęć i filmów, jak i z prywatnych materiałów aktora i jego kolegów ze straży. Dzięki komentarzom nowojorskich strażaków i samego Buscemiego, film jest osobistą podróżą przez ostatnie pięćdziesiąt lat pracy tych dzielnych kobiet i mężczyzn, a także wzruszającym hołdem złożonym tym, którzy zginęli w czasie służby.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Zostań moją walentynką (Be My Valentine) (2013)

Strażak Dan Farrel jest wdowcem, który samotnie wychowuje syna Tylera. Pewnego dnia mężczyzna dostaje wezwanie do pożaru w kwiaciarni, prowadzoną przez atrakcyjną Kate Burlingham.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


The Tower (Ta-weo) (2012)

Podczas Wigilii w luksusowym budynku mieszkalnym dochodzi do pożaru.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


W płomieniach (Burn) (2012)

Miasto Detroit w Michigan przez kilka ostatnich dekad podupadło jako metropolia i zdaj się nie mieć już przyszłości. W rezultacie wzrosła tam znacząco liczba pożarów w opuszczonych i zniszczonych budynkach, a samo miasto zamienia się powoli w obraz nędzy i rozpaczy. Dokument ten ukazuje życie strażaków z Detroit Fire Department, którzy znajdują się na czele nierównej walki o miasto z żywiołem. Stając naprzeciw wyzwaniom takim jak np. cięcia budżetowe, strażacy z Detroit są zdeterminowani by chronić swoje miasto jak najlepiej potrafią i to za wszelką cenę.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Fabryka Triangle: Pamięć o pożarze (Triangle: Remembering the Fire) (2011)

25 marca 1911 tragiczny pożar w fabryce Triangle Shirtwaist w Nowym Jorku kosztował życie 146 robotników, w większości kobiet i nastoletnich dziewcząt. Odcięci na wyższych kondygnacjach dziesięciopiętrowego wieżowca zginęli od ognia i dymu lub skacząc przez okna, aby wydostać się z szalejącej pożogi, która pochłonęła całą fabrykę w ciągu zaledwie 18 minut. Dokument opowiada o najgorszej katastrofie przemysłowej w historii Nowego Jorku oraz zakrojonych szeroko reformach oraz powstaniu nowoczesnego ruchu związkowego, które były jej rezultatem.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


102 minuty, które zmieniły Amerykę (102 Minutes That Changed America) (2008)

Amatorskie nagrania pokazują to, co działo się na nowojorskich ulicach podczas zamachów z 11 września 2001 roku.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Próba ognia (Trial by Fire) (2008)

Kristen Scott (Brooke Burns) pracuje w straży pożarnej, podobnie jak jej ojciec Hank, komendant jednostki. Pewnego dnia będący już na emeryturze Hank ginie biorąc udział w jednej z akcji. O jego śmierć niesłusznie zostaje oskarżona Kristen, która zostaje zawieszona w obowiązkach do wyjaśnienia sprawy. W okolicy wybucha pożar lasu, który zaczyna zagrażać rodzinie kobiety.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Próba ogniowa (Fireproof) (2008)

Caleb próbuje ratować swoje małżeństwo wypełniając zadania z książeczki otrzymanej od ojca.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Kwarantanna (Quarantine) (2008)

Reporterka Angela przygotowuje materiał o pracy strażaków. Wraz z jednostką zostaje wezwana do budynku, gdzie odkrywa, że rozprzestrzenia się groźny wirus.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Scorched (2008)

Po latach bez deszczu ogień ogarnia całe miasto.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Strażacki pies (Firehouse Dog) (2007)

Reks – duma Hollywood, znany ze swych kaskaderskich wyczynów odkrywa czym w rzeczywistości jest pieskie życie. Wszystko na skutek niefortunnego popisu, za sprawą którego sympatyczny czworonóg zostaje uznany za zmarłego i trafia do domu 12-letniego, buntowniczego chłopca (Josh Hutcherson). Wymagający ojciec młodzieńca (Bruce Greenwood) postanawia wykorzystać psiaka w prowadzonej przez siebie jednostce straży pożarnej. Wkrótce Reks udowodni swój heroizm ukazując rozdzielonej rodzinie najważniejsze prawdy życiowe i prawdziwe znaczenie przyjaźni i miłości.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Państwo młodzi: Chuck i Larry (I Now Pronounce You Chuck and Larry) (2007)

By otrzymać pomoc socjalną dla dwójki swoich dzieci, wdowiec Larry postanawia zawrzeć fikcjne małżeństwo z najlepszym przyjacielem.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Błękitny dym (Blue Smoke) (2007)

Swoją karierę Catarrina Hale związała z pracą w policji w Baltimore. Jest tam detektywem specjalizującym się w sprawach o podpalenie. Jej zafascynowanie pożarami związane jest z pożarem restauracji jej rodziców, gdy miała 11 lat. Teraz zastanawia się nad motywami jakimi kierują się podapalcze. Jeśli zaś chodzi o życie prywatne to, nie ma szczęścia – jej sympatie giną w dziwnych okolicznościach. Podobnie jest, gdy zaczyna spotykać się z Bo Goodnight’em. Ktoś nęka ją anonimowymi telefonami z pogróżkami, że każdy kto się do niej zbliży, zginie w płomieniach. Życiu Bo grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


World Trade Center (2006)

W jedną z wież World Trade Center uderza samolot. Grupa strażaków wyrusza na ratunek uwięzionym ludziom.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


9/11: The Falling Man (2006)

Falling Man to film dokumentalny, który analizuje jedno z wielu zdjęć, które zostały rozpowszechnione przez prasę zaraz po atakach na World Trade Center 11 września 2001 roku. Obraz, o którym mowa, znajduje się powyżej na okładce płyty. Pokazuje człowieka spadającego głową na ziemię, skaczącego z płonących wież. Po zapoznaniu się z wydarzeniami dnia i reakcją narodu, program koncentruje się na tym obrazie, fotografie, który je zrobił, jego późniejszym obiegu, publicznej reakcji na to i dlaczego został później uznany za warty opublikowania.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Na wezwanie – ochotnicy ze Strefy Zero (Answering the Call: Ground Zero’s Volunteers) (2005)

Film został zrealizowany w hołdzie tysiącom zwykłych ludzi – mieszkańców, pracowników służb ratunkowych i miejskich w Nowym Jorku, którzy feralnego dnia 11 września 2001 roku z wielkim poświęceniem służyli poszkodowanym w ataku na World Trade Center, niosąc im natychmiastową pomoc. Przez szesnaście dni od ataku pracowali bardzo ciężko na gruzowisku, jednocząc się w obliczu tej niewyobrażalnej wręcz tragedii.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Las w płomieniach (Firestorm: Last Stand at Yellowstone) (2006)

Wyjątkowo suche lato w parku Narodowym Yellowstone spowodowało największy w historii pożar lasów.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Dust to Dust: The Health Effects of 9/11 (2006)

Pięć lat po zamachach z 11 września, ataki terrorystyczne na World Trade Center nadal powodują ciarki na amerykańskich obywatelach. Gwałtowny upadek budynków uwalniał w powietrze setki tysięcy funtów śmiercionośnych materiałów – w tym czynniki rakotwórcze, takie jak azbest i benzen, ołów i rtęć z tysięcy zmiażdżonych komputerów i inne toksyny, takie jak PCP, PHA i cząstki krzemu. Jednak w bezpośrednim następstwie katastrofy federalna agencja odpowiedzialna za ochronę zdrowia publicznego – Agencja Ochrony Środowiska – zapewniła wszystkich, że ich powietrze jest bezpieczne do oddychania. Teraz bardziej niż kiedykolwiek – wydaje się, że tak nie było. Niezliczone osoby udzielające pierwszej pomocy – ratownicy techniczni, policjanci i strażacy – zachorowali w wyniku ekspozycji na toksyny z tlącego się stosu, który niegdyś był World Trade Center. Niektórzy mają poważne problemy z oddychaniem, takie jak przewlekła astma i reaktywne choroby dróg oddechowych. U innych zdiagnozowano poważniejsze choroby, takie jak białaczka, rak trzustki, międzybłoniak i choroba nerek. I choć początkowo uważani za bohaterów, zostali porzuceni przez swój rząd w poszukiwaniu pomocy medycznej i finansowej dla swoich rodzin. Zawierając wywiady z wybitnymi naukowcami, przedstawicielami EPA i obecnie chorymi bohaterami 11 września, Dust to Dust to tragiczna, ostrzegawcza opowieść o heroizmie, przetrwaniu i ostatecznie zdradzie. Opowieści aktora i byłego strażaka Steve’a Buscemiego, film dokładnie bada i ujawnia ten niedoceniany kryzys zdrowotny o niespotykanej skali.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Firefighter (2005)

Po wydarzeniach z 11 września strażak NYC Kenny Ruane odkrywa, że jego mocne przekonania są kwestionowane, dopóki ratowanie nie zwalnia go z winy i jest on w stanie wrócić do domu do swojej rodziny.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Płonąca pułapka (Ladder 49) (2004)

Strażak zostaje uwięziony na dwudziestym piętrze płonącego wieżowca.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Twin Towers (2003)

Film został w 2003 roku uhonorowany Oskarem w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Jest to hołd złożony ofiarom tragedii World Trade Center, a w szczególności dwóm braciom. Jeden z nich jest strażakiem, drugi policjantem. Obaj dzielnie i z poświęceniem odbywali swą służbę w trakcie pamiętnych wydarzeń 11 września w Nowym Jorku.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Firefight (2003)

Zdesperowany, by uratować rodzinną restaurację przed bankiem, strażak rozpoczyna pożar lasu, aby obrabować opancerzony pojazd. Rzucając pieniądze w płonącym lesie, on i jego załoga ścigają się, aby go znaleźć, zanim zamieni się w popiół, tylko po to, by odkryć, że niebezpieczny gang też jest po łupach.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


9/11 (2002)

11 września 2001 roku dwóch filmowców Jules i Gedeon Naudet robiło dokument o młodym nowojorskim strażaku, kiedy nagle nad głowami ujrzeli bardzo nisko lecący samolot, który zaraz potem uderzył w jedna z wież World Trade Center. Strażak bez namysłu rzucił się na pomoc pozostałym w budynku ludziom, a za nim filmowcy. Przedstawili oni tragedię z perspektywy młodego strażaka. Szybko okazało się, że ich nagranie, jest jedynym materiałem filmowym ze środka World Trade Center tego dnia.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Bezimienni bohaterowie (The Guys) (2002)

Historia dowódcy załogi strażackiej, który stracił ośmiu ludzi w czasie akcji ratunkowej w World Trade Center i redaktora, pomagającemu mu przygotować mowę pochwalną, którą strażak będzie musiał wygłosić.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Punkt zapalny (Point of Origin) (2002)

Na przełomie lat 80. i 90. w Glendale, w Kalifornii dochodzi do serii niebezpiecznych pożarów. Przez 6 lat tajemniczy piroman podpala sklepy i domy, powodując śmierć wielu niewinnych ludzi. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi legendarny strażak, obdarzony niezwykłą intuicją kapitan John Orr. Tymczasem specjalna komisja nadzorująca śledztwo dochodzi do wniosku, że podpalacz ukrywa się w środowisku strażaków.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Wielki pożar (Superfire) (2002)

Ogień, gdy zaczyna szaleć, niszczy wszystko, co napotka na swej drodze. Szczęśliwy ten, kto zdoła przed nim uciec. A jednak są na świecie ludzie, którzy wychodzą mu naprzeciw i stają do nierównej walki z żywiołem. To specjalne brygady strażaków, które docierają w sam środek płonącego lasu. Na miejsce pożaru dostają się skacząc z samolotów, stąd ich nazwa fire jumpers.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


W pułapce ognia (Firetrap) (2001)

Grupa ludzi próbuje wydostać się z płonącego budynku. Pomaga im włamywacz przebrany za policjanta.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


W pułapce (Trapped) (2001)

Kiedy w hotelu wybucha pożar, goście próbują wydostać się z budynku.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Podpalacz (Ablaze) (2001)

Thriller akcji łączący elementy “Siedem” i “Wybuchu”.
W Los Angeles wybucha seria groźnych pożarów. Do rozwiązania sprawy zostają przydzieleni detektyw Bill Carter oraz inspektor John Wilson, specjalista od spraw podpaleń. Wkrótce wybucha kolejny pożar. Na miejscu strażacy dokonują makabrycznego odkrycia. Znajdują kilka okaleczonych i spalonych ciał opatrzonych w cytaty z Biblii, przypominające grzechy jakie popełnili za życia. Śledztwo prowadzi do duchownego z pobliskiej parafii. Pytań, na które brak odpowiedzi przybywa, a prawda wciąż uwięziona jest w płomieniach.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Ognista burza (Firestorm) (1998)

W lesie wybucha pożar. Wśród walczących z żywiołem strażaków jest Jesse, któremu powierzono zadanie specjalne. Ma on bowiem uratować narażonych na śmierć ludzi. Tymczasem pewien groźny przestępca wykorzystuje pożar lasu do ucieczki…

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Linia ognia (Lifeline) (Shi Wan Huo Ji) (1997)

Podążanie za życiem strażaków, którzy zajmują się radościami i trudnościami, zarówno w pracy, jak i własnym życiu osobistym.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Zarzewie ognia (Heart of Fire) (1997)

Na autostradzie dochodzi do wypadku, w którym dziewczynka zostaje przygnieciona przez cysternę.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Pod presją (Bad Day On the Block) (1997)

Lyle Wilder jest strażakiem . Żona i syn odeszli od niego, gdyż miał tendencje do przemocy. Lyle o wszystko wini kochających się sąsiadów i ich dwójkę dzieci, za szantażowanie i nastawianie jego rodziny przeciw jemu samemu. Zaczyna nachodzić i gnębić sąsiadów. Ci, przestraszeni rozwojem sytuacji, zwracają się o pomoc na policję. Jednak stróże prawa nie wierzą w wysuwane oskarżenia, kierują się tym, że Nyle jest praworządnym strażakiem, ratującym ludzi. Sytuacja diametralnie się zmienia z momentem, w którym Nyle zabija mechanika. Wtedy dopiero policja zdaje sobie sprawę z popełnionego błędu. Wilder napada na sąsiadów, są jego zakładnikami. Gra z nimi w rosyjską ruletkę na śmierć i życie….

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Polowanie na strażaków (Firehouse) (1997)

Największym zagrożeniem dla Nowego Jorku i 9 milionów jego mieszkańców jest pożar. Bezpieczeństwo nowojorczyków zależy od ofiarności pracujących w największym zagrożeniu strażaków. Jednak pewnego dnia to zagrożenie rośnie: ktoś zaczyna do nich strzelać. Jeden z nich, Michael Brooks, trafia do szpitala z raną postrzałową. Kiedy wychodzi, postanawia na własną rękę odnaleźć zamachowca.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Między niebem a ziemią (Smoke Jumpers) (1996)

Strażak Don Mackey zakochuje się z wzajemnością w Rene. Para ma wspólne zainteresowania: kobieta również służyła w oddziałach strażaków. Pod wpływem Dona postanawia porzucić pracę kelnerki i wrócić do dawnej profesji. Niebawem uczucie zostaje przypieczętowane ślubem. Rodzi się Leslie Ann, z czasem przychodzi na świat kolejne dziecko. Małżonkowie wraz z pociechami przenoszą się do większego domu. Don bierze udział we wszystkich najtrudniejszych akcjach, narażając się na niebezpieczeństwo. Niebawem stanie przed najtrudniejszym wyzwaniem.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Masakra w centrum handlowym (Without Warning: Terror in the Towers) (1993)

W oparciu o wcześniejszy zamach bombowy na Twin Towers w Nowym Jorku.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Pożar w Oakland (Firestorm: 72 Hours in Oakland) (1993)

19 Października 1991 r., Oakland w Kalifornii. Pani Osborne dostrzega tlący się ogień na pobliskiej posesji.P rzyjeżdża zaalarmowana przez nią straż pożarna. Ogień rozpszetrzenia się błyskawicznie, płoną okoliczne lasy. Akcja gaszenia groźnego pożaru trwa do rana. Poczatkowo wydaje się, że niebezbieczeństwo zostało zażegnane. Tymczasem zrywa się porywisty wiatr, który na nowo wznieca pożar. W mieście wybucha panika, ludzie w popłochu opuszczają swoje domostwa. Na drogach powstają gigantyczne korki, wszyscy pragną jak najszybciej opuścić zagrożony rejon. Miejscowy szpital przepełniony jest ciężko rannymi i poparzonymi.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Tysiąc bohaterów (Crash Landing: The Rescue of Flight 232) (1992)

W czerwcu 1989 r. wstrząsnęła światem wiadomość o rozbiciu się samolotu Amerykańskich Linii Lotniczych w Iowa. Podjęto heroiczną walkę o uratowanie pasażerów i załogi. Poświęcenie i ofiarność całej społeczności spowodowały cudowne ocalenie 189 ludzi z 296 znajdujących się na pokładzie. Dzięki mobilizacji Straży Pożarnej, lekarzy, pielęgniarek, farmerów dokonano rzeczy wręcz niemożliwej 189 pozostałych przy życiu przewieziono do szpitali w ciągu 46 minut. Heroiczna walka wzbudziła podziw świata. “Tysiąc bohaterów” to ich historia.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Kuwejt w płomieniach (Fires of Kuwait) (1992)

Stany Zjednoczone odpierają atak wojsk irackich na Kuwejt. Wycofujący się żołnierze Saddama Husseina podpalają szyby wiertnicze, w rezultacie czego następuje niekontrolowane wydobywanie się ropy naftowej. Sytuacja ta powoduje katastrofę ekologiczną i straty ekonomiczne na ogromną skale. Jest to film bardzo dobrze przedstawiający to, co się w roku 1992 podczas operacji Pustynna Burza.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Wstęp wzbroniony (Trespass) (1992)

Dwóch strażaków wyrusza do opuszczonej fabryki, by odnaleźć skarb. Na miejscu spotykają gangsterów, którzy dokonują egzekucji.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Ognisty podmuch (Backdraft) (1991)

Dwaj strażacy próbują odnaleźć sprawcę serii zagadkowych podpaleń w Chicago.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Pożar. Uwięzieni na 37 piętrze (Fire! Trapped on the 37th Floor) (1991)

W najwyższym wieżowcu Los Angeles wybucha pożar, który odcina drogę ucieczki pracownikom biurowym.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Na zawsze (Always) (1989)

Pete jest cywilnym pilotem uczestniczącym w akcjach gaszenia pożarów. Pewnego dnia, podczas jednej z takich akcji jego samolot ulega katastrofie. Pete ginie, ale powraca na ziemię jako duch, aby być w pobliżu swojej ukochanej Dorindy.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Remiza (Firehouse) (1987)

Niektóre seksowne kobiety opuszczają szkołę straży pożarnej i szukają pracy, do której się szkolą, ale najpierw muszą przeżyć, jak drażnią się ze swoimi męskimi odpowiednikami.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


W ogniu (On Fire) (1987)

Joe jest podpalaczem w oddziale straży pożarnej, ma kochającą i oddaną żonę i ma dwóch kochających i oddanych synów. Sprawy nie mogą być dla niego lepsze, dopóki nie dowie się, że wydział chce jego odejścia. Robi to niechętnie. Potem wpada w głęboką depresję, ponieważ podczas gdy większość ludzi oczekuje na emeryturę, on nie. Więc jego żona i dzieci robią wszystko, by podnieść na duchu, ale wszystko, co robi, to odpycha ich.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Firefighter (1986)

Jo, kapitan Wydziału Podpaleń w prowincjonalnej jednostce straży pożarnej, kończy właśnie sześćdziesiąt lat i musi odejść ze służby. Przyzwyczajony do czynnego życia próbuje znaleźć sobie jakąś nową pracę. Jednak im dłużej jej szuka, tym bardziej nabiera przekonania, że jest to niemożliwe…

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


London’s Burning (1986)

Bliscy członkowie Blue Watch, w Blackwell Fire Station, dostosowują się do tego, że strażak dołączy do ich szeregów. Film pilotażowy do serii ITV.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Zuch 182 (Turk 182) (1985)

Terry Lynch, nowojorski strażak, po służbie spędza czas z kolegami w barze. Kiedy zabawa rozkręca się na dobre, nagle wbiega mały chłopczyk wzywając pomocy. Okazuje się, że w płonącym domu została jego kilkuletnia siostra. Terry rusza na pomoc. Udaje mu się uratować dziecko, ale sam odnosi poważne obrażenia. Nie może wykonywać zawodu, a władze odmawiają pomocy. Jego młodszy brat Jimmy próbuje dochodzić sprawiedliwości.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Pożar w fabryce Triangle (The Triangle Factory Fire Scandal) (1979)

Historia pożaru w budynku Triangle Shirt Mfg. Co. w Nowym Jorku w 1911 roku, który spowodował śmierć 146 pracowników, głównie młodych kobiet. W wyniku dochodzenia ujawniono prawie całkowite zignorowanie przez przedsiębiorstwo jego bezpieczeństwa pracowników w pogoni za zwiększoną produkcją i zyskami, co zaowocowało między innymi wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa pracowników i utworzeniem Międzynarodowego Związku Zawodowego Odzieży Damskiej.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Pine Canyon Is Burning (1977)

Owdowiałemu strażakowi z dwójką dzieci udaje się przenieść do jednoosobowej straży pożarnej / stacji ratunkowej na przedgórzu Los Angeles, aby móc być w domu w nocy ze swoimi dziećmi.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


The Firefighters (1975)

Cindy Fralic zamierza zostać strażakiem hrabstwa Los Angeles. Jednak w 60-letniej historii departamentu żadna kobieta nie zdała testu sprawności fizycznej wydziału. Walcząc o rozwód, stereotypy i sprzeciw zarówno kobiet, jak i mężczyzn, Cindy Fralic przechodzi test sprawności fizycznej, aby stać się pierwszą kobietą strażakiem w hrabstwie Los Angeles.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Płonący wieżowiec (The Towering Inferno) (1974)

Grupa ludzi walczy o przeżycie w budynku, gdzie wybuchł pożar.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Firehouse (1973)

Napięcia pojawiają się, gdy poprzednio całkowicie biała straż pożarna otrzymuje swojego pierwszego czarnego strażaka.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


Ujarzmić piekło (Hellfighters) (1968)

Chance jest właścicielem firmy specjalizującej się w gaszeniu pożarów szybów naftowych i na platformach wiertniczych. Ryzykowna praca wpływa na jego życie osobiste i relacje z żoną. Gdy Chance dowiaduje się, że córka zamierza poślubić jego asystenta, nie chce się na to zgodzić.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Czerwone niebo nad Montaną (Red Skies of Montana) (1952)

Dramat zajmujący się niebezpieczną pracą straży pożarnej US Forest Service w Montanie.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Rookie Fireman (1950)

Kupiec handlowy Joe Blake, zakochany w Peggy Walters, podejmuje pracę początkującego strażaka w dużym miejskim departamencie. Jego dowódcą jest surowo-dyscyplinarny kapitan Ognia Jess Henshaw. Margie Williams, żona strażaka Harry’ego Williamsa, zakochała się w Henshaw, a jej mąż stał się szalenie zazdrosny. Fireman Greco, po zwolnieniu przez Henshawa, informuje Williamsa, że Henshaw był widziany z żoną. Henshaw tak naprawdę widzi ją, by nakłonić ją, by nie opuszczała Williamsa, ponieważ zamierza go wypromować. Podczas dużego pożaru magazynu Henshaw i Williams wchodzą razem w wypełniony dymem budynek, a Williams niedługo trafi Henshawa toporem, gdy spadnie na niego stos płonących skrzynek.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


The Bells Go Down (1943)

Komediant Tommy Trinder gra prosto w hołdzie wojennej AFS (pomocniczej straży pożarnej). Dedykowany zespół, który utrzymywał pożary Londynu pod kontrolą podczas nalotów bombowych i ogniowych w czasie II wojny światowej.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Wybuchły pożary (Fires Were Started) (1943)

Nowy mężczyzna dołącza do cywilnych strażaków w londyńskiej jednostce podczas drugiej wojny światowej. Spotyka swoich kolegów i koleżanek strażaków, udaje mu się spędzić wolny czas z nimi, a następnie udaje się na pierwszą misję z załogą, gdy próbuje uratować magazyn materiałów wybuchowych na ulicy Trynidadu, niedaleko londyńskich doków.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Where’s That Fire? (1940)

Nieszczęsna ekipa ogniowa otrzymuje ultimatum: skutecznie ugasić pożar lub zostać zwolnionym. Upadają nieszczęśliwie, a ich pradawny silnik strażacki zostaje skradziony przez przestępców usiłujących ukraść klejnoty koronacyjne z Tower of London.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Flat Foot Stooges (1938)

Pachołki są strażakami na stacji, która wciąż używa koni do ciągnięcia silników. Sprzedawca, który chce sprzedać naczelnikowi kilka nowoczesnych urządzeń, wsypuje proch w jednym z silników. Córka wodza złapała go i po pościgu obaj tracą przytomność. Kiedy zaczyna się ogień, pachołki reagują na alarm, ale nie zdają sobie sprawy z tego, że ich palarnia płonie! Jakimś cudem udało im się dotrzeć na czas, by uratować dziewczynę, a czarny charakter otrzymuje to na co zasłużył.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


She Loved a Fireman (1937)

Po zakończeniu politycznych dni, Red postanawia zostać strażakiem. Bierze udział w egzaminie, idzie na studia pożarnicze i stacjonuje w Kompanii 27. Komendą tą dowodzi kapitan Shannon, który uderzył go pięścią za swoją ostatnią dziewczynę i nie lubi, gdy spotyka się z jego siostrą Margie. Red robi wystarczająco dużo pracy, aby się przedrzeć, ale wtedy jego brak uwagi powoduje, że jego najlepszy przyjaciel Skillet zostaje ranny. Za karę Red zostaje zawieszony, a następnie przeniesiony na łódź strażacką. Pracuje ciężej i stwierdza, że los strażaka nie jest tak łatwy ani bezpieczny jak myślał.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


False Alarms (1936)

Trzej nieudolni strażacy próbują uniknąć zwolnienia ze strony coraz bardziej irytującego szefa.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Płomienie (Flames) (1932)

Brown to pewny siebie młody strażak. On i jego kumpel zainteresowali się dwiema dziewczynami, po uratowaniu ich kota. Następnie walczy z ogniem w budynku mieszkalnym obok swojej nowej dziewczyny.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Hook and Ladder (1932)

Gang, grając w strażaków, trafia na prawdziwy ogień.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Heroes of the Flames (1931)

Strażak Bob Darrow wynajduje oryginalną chemiczną gaśnicę, a jego rywal, Dan Mitchell, również ma chrapkę na wynalazek Boba.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


The Fire Brigade (1926)

Terry O’Neill jest najmłodszy z rodziny irlandzkich strażaków. Zakochuje się w Helen Corwin, ale wszystko komplikuje się, gdy Terry dowiaduje się, że jej ojciec, zamożny kontrahent, obniżył koszty, narażając budynki na niebezpieczeństwo pożaru.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Garaż (The garage) (1920)

Główni bohaterowie prowadzą garaż samochodowy i posterunek straży pożarnej. W pierwszej części filmu, niszczą samochód, który powierzono im, aby go wyczyścili. A w drugiej części komedii, wyruszają wezwani do fałszywego alarmu, a gdy wracają okazuję się, że ich posterunek straży pożarnej się pali.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Charlie strażakiem (The Fireman) (1916)

Charlie jest strażakiem, któremu nic nigdy się nie udaje. Pewien mężczyzna, któremu pali się dom namawia dowódcę strażaków do zignorowania pożaru. Chce bowiem uzyskać pieniądze z ubezpieczenia. Nie wie jednak, że w palącym budynku jest jego córka, ukochana dowódcy.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Trapped in a Forest Fire (1913)

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Życie amerykańskiego strażaka (Life of an American Fireman) (1903)

Strażacy przybywają na miejsce wypadku i próbują ratować kobietę. Dowiadują się od niej, że jej dziecko zostało w palącej sie sypialni i trzeba je uratować.

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


Fire! (1901)

Źródło: 1 – Wikipedia; 2 – Filmweb; 3 – IMDB


The Morning Alarm (1896)

Departament Straży Pożarnej w Harrisburgu w Pensylwanii reaguje na alarm w grudniowy poranek.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB


A Morning Alarm (1896)

Źródło: 1 – Filmweb


Going to the Fire (1896)

Tłum patrzy, jak Departament Strażniczy Newark odpowiada na wezwanie.

Źródło: 1 – Filmweb; 2 – IMDB

Oceń ten artykuł

Custom EmptyCustom EmptyCustom EmptyCustom EmptyCustom Empty0/50 głosów

958 total views, 10 views today